29 Eylül 2010 Çarşamba

Javascript ve Regular Expressions

Bu yazımda javascript ile regular expression kullanımından bahsedeceğim. Regular expression ile herhangi bir değeri kontrol edip, bu değerin belirlediğimiz formata uygun olup olmadığını veya bu değerin belirlediğimiz formata dönüşmesini sağlayabiliriz. Visual Studio ile bu kontrolü validation bölümündeki kontroller ile rahatlıkla yapabiliriz. Ancak bu kontrolü kendimiz javascript ile de yapabiliriz. Böylece yaptığımız uygulamaya daha da hakim oluruz.

Ben bu konuda basit bir örnek yaptım ve sayfada bulunan bir textbox değerini alıp bu değeri regular expression ile kontrol edip belirli formatlara uyup uymadığını kontrol ettim. Bu formatlar ise; email formatı, sadece rakam formatı ve sadece metin formatı. Bunların dışında ihtiyaç duyduğumuz formatları belirleyip konrol edebiliriz. Mesela textbox değerinden html formatta bilgi alacaksak bu değerdeki html tagların neler olacağını bu yöntemle belirleyebiliriz. Dediğim bu uygulama birçok blogda yorum ekleme bölümünde kullanılıyor.

Verdiğim örneğin kodlarına bakacak olursak:

         function kontrol_et()
        {
            // kontrol edeceğimiz değeri bir textboxtan alıyoruz.
            var deger = document.getElementById("Text1").value;
            // kontrollerimizi yapıyoruz.
           
            if((/^[0-9_.@ \"']+$/).test(deger) == true)
            {
                alert("Rakam Girdiniz.");
            }
            else if((/^[a-zA-Z_.@ \"']+$/).test(deger) == true)
            {
                alert("Metin Girdiniz.");
            }
            else if((/^[S+@\S+\.\S+]+$/).test(deger) == true)
            {
                alert("Email girdiniz");
            }
        }

Görüldüğü gibi bu kodar ile girilen değerin rakam mı, metin mi veya email formatın da mı olduğunu kontrol ediyorum. İhtiyacınıza göre format belirleyip bu şekilde kullanarak kullanıcıların kontrolleri doğru ve hatasız şekilde kullanmasını sağlayabiliriz.
İyi Çalışmalar!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder